The Deportees of Convoy 73
15 May 1944

 

The list of names is set out in alphabetical order.

Information in relation to each deportee is listed on a single line in the following order:

          • Surname
          • First name
          • Date of birth (day/month/year)
          • Place of birth

This information can also be found either by consulting the memorial archive created by Serge Klarsfeld or by obtaining the CD-ROM published by the the Centre de Documentation Juive Contemporaine (The Centre for Contemporary Jewish Documentation or CDJC) whose list is based on Klarsfeld's researches.

Our list, which only relates to Convoy 73, nevertheless rectifies, through the meticulous efforts of the families and friends of the deportees, the occasional errors which appear in the reference works.

The following symbols may appear at the end of a line:

  • â indicates that we are aware of at least one member of his family
  • § indicates that the person was alive at the end of the war
  • @ indicates that a letter of the family (in 1945) is published in a volume of the book
  • # indicates a testimony of Yad Vashem is published in a volume of the book

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

 

G

GANOUNE EMILE 03.01.96 CONSTANTINE

GASKA PINCHES 30.07.11 RADZYN

GATTEGNO MAURICE 22.10.32 PARIS

GELBAND MAURICE 07.11.12 CERNAUTI

GELBART DAVID 30.05.31 PARIS

GELBART MAURICE 21.01.28 PARIS

GERSTENHABER HENRI 22.11.98 COLOGNE

GESMAR GEORGES 23.03.05 COLMAR

GESUNDHEIT NOECH 25.12.06 VARSOVIE

GHINSBERG BERNARD 02.09.24 PARIS @ #

GIELIBTER MAURICE 12.06.13 BUDAPEST

GINSBURG PAUL 24.07.16 KONOPNICA #

GINTZBOURGER LEON 07.04.94 PARIS

GINTZBURGER GEORGES 09.03.95 HERRLISHEIM

GIRARD SAMUEL 25.07.02 GENEVE

GLASER MENDEL 11.02.78 ZADEL

GLICKMANN LEON 09.04.11 PARIS

GLIKSMAN ISAAC 10.01.01 ZOUSVKODA

GLOWINSKI MARCEL 06.12.22 LODZ

GLUCK SALOMON 05.11.14 ZURICH

GOLDBERG JACOB 10.07.04 ROVNO #

GOLDENBERG MAX 29.05.20 PARIS @

GOLDENBERG RENE 19.08.14 LINGOLSHEIM

GOLDENBERG SIMON 07.07.18 PARIS

GOLDMAN CAMILLE 21.07.26 NANCY

GOLDSTEIN ISIDORE 15.02.97 BRAILA

GOLDSZTEIN WOLF 04.06.12 CZESTOCHOWA

GOTFRYD HERTZ 12.03.01 VARSOVIE

GOTFRYD JACOB 15.10.06 VARSOVIE

GOTTFRYD SIMON 15.04.00 PRZEWOSK

GOTTHELF STANISLAS 10.05.91 PABJANICE @

GOUFENSOHN LEON 21.02.10 PARIS

GOUTMAN LUCIEN 15.08.23 PARIS

GOUTMAN SANEL 20.09.97 VARSOVIE

GOZLAN ALFRED 30.09.08 E TARF

GRAD MAURICE 24.03.94 BAGDAD

GRAUB MENDEL 11.03.00 SOSNOWICE

GRAUER JACQUES 15.10.91 PANEIM

GREIF MIKSA 31.03.99 BUDAPEST

GREIFENHAGEN HEINZ 09.01.99 BERLIN #

GRELLINGER ROLAND 16.12.18 CHAUX-DE-FONDS

GRIDIGER ARON 14.06.10 VARSOVIE 1 2

GRIMBERG JEAN 07.10.84 SULINO

GRINBERG HENRI 09.06.13 PARIS #

GRINBERG JACQUES 20.09.00 KARTUSKA

GRINVOGEL ROGER 03.04.27 PARIS

GROMB TOBIAS 16.04.23 VARSOVIE

GROSS EFRAIM 25.04.04 LISKO

GROSSWALD MOISE 10.05.93 ADJOIRTH

GRUMBACH GERARD 12.03.93 PARY

GRUMBERG SACHA 22.11.93 BUCAREST

GRUNBERG ISIDORE 30.11.06 BUCAREST @

GRUNDMAN MAURICE 09.02.24 SOTTEVILLE

GRUNFELD RAYMOND 18.02.99 PARIS

GRUNWALD WOLFI 01.08.97 BENDZIN

GUITEL HENRI 30.04.87 COMMERCY

GUSTEIN DAVID 10.10.02 PARIS *

GUTHEIM LUDWIG 18.02.07 FRITZIA #

GUTREICH SANDOR 01.06.08 BUDAPEST

GUTTMAN EMERIC 17.05.02 MAKO

GUZEWICZ PAUL 07.04.04 VILNO *


©Éric et Dominique Blum- 2 janvier 2004